Menu

Fejeton: Čekání na policii

Vybrali nám sklepy, asi se vám to už někdy stalo. Ráno mě probudil sousedův syn, aby mi sdělil tuto nepříjemnou novinu. Zvonek máme hlasitý, rozhodně moc hlasitý na zvonění v sedm hodin ráno.

Teď sedím v kuchyni u stydnoucí ranní kávy a čekám na policii. Průběh to má standardní, čekám a počítám, na co si pobertové v našem sklepě přišli. Dvoje lyže, dvě kola, vysavač, několik párů sportovní obuvi, na to další si budu muset vzpomenout. Nejvíc mě štve těch pět litrů desetileté slivovice od mých přátel z Valašska. Čekám a přemýšlím, co s tím.

Druhý, kterému jsem dnes volala, byl můj pojišťovák, možná jsem ho vzbudila - řekl volej policii, po hodině mi volal se sdělením: máš sice všechny pojistky, na které si vzpomeneš, ale tohle se jich netýká, nejedná se o vykradení bytu. Další „dobrá zpráva", dám si na uklidněnou slivovici, ať mě to tak nebere. Vlastně nedám, už žádnou nemám. Volám SOS své kamarádce Jarce: „Přines lahev, potřebuji okamžitě panáka, vykradli nám sklepy!"

V nouzi poznáš přítele

Přichází a s úsměvem mi podává lahev slivovice. Na otázku „Jak je?" spouštím příval nadávek. Nalévám panáky a Jaruš opatrně nadhazuje: „Proč si nenecháte udělat zabezpečení? U nás v baráku se pořád něco ztrácelo, věčně byly rozbité schránky, dveře, počmárané zdi, výtah nejezdil. Sousedé nezamykali vstupní dveře, takže se tam pořád coural někdo cizí. Tak jsme si nechali nainstalovat systém Bezpečný dům a máme klid. Kdybychom to neměli, nemohla jsem si letos do sklepa dát ten velký mrazák."
Tak to mě zajímá. Ani nevím, že to jde a kde se to shání.

Do toho přijíždí policista, sepisujeme škody. Je to k ničemu, časem mi přijde oznámení, že věc se odkládá, byl to neznámý pachatel a podobně. A pojišťovna mi to stejně nezaplatí. Kamarádka Jaruš na mne soucitně hledí. Vyslechne spoustu nepublikovatelných slov a pokračuje v započaté přednášce na téma jak bojovat s kriminalitou.

Jak z toho ven?

„V Brně je firma Beta Control, která dělá kvalitní a bezpečné výtahy na vyspělé technické úrovni, a navíc chytře a levně zabezpečí v domech úplně vše. Nainstaluje bezdrátově kamery a čidla a ty ohlídají byty, výtahy, sklepy i třeba to, že u sousedů hoří nebo někde uniká plyn. A to všechno rychle a bez nepořádku.
U nás v baráku jsme si nechali udělat rekonstrukci výtahu, který pomalu dosluhoval a o jeho bezpečnosti už nemohla být ani řeč, a právě sklepů. Sklepy jsou jako nové - místo dřevěných šprušlí tam dali ocelové příčky a teď se tam už nikdo nedostane," zavalila mne Jaruš informacemi, až se mi začala motat hlava, jako bych vypila celou lahev slivovice.

Zírám na ni a přemýšlím nahlas. „A to fakt nemáš strach, že se tam někdo nedostane a aspoň ti nevybere dobroty z mrazáku? Zloději jsou stále vynalézavější a dnes je nepřekvapí ani žádná dokonalá elektronika. A jak přijdeš na to, že se ti tam někdo dobývá?" Jaruš to ale nevyvádí z míry, protože ví, že se do jejího sklepa nikdo nemá šanci dostat. Pokud by se něco dělo, okamžitě se to dozví, protože jí přijde zpráva na mobil.

Dopíjíme lahev a já vím, co zítra udělám. Ještě mám jít na policii, ale k čemu? Abych podepsala protokol? Půjdu, jsem občan, nejsem zloděj. Ale, slušně řečeno, štve mě to!

Zašla jsem do Beta Control v Bystrci a tam mi trpělivě vysvětlili, co je ideou Bezpečného domu.

Doma jako v bavlnce

„Nejúčinnějším způsobem je řešit bezpečnost v domě i jeho okolí komplexně a systémově," říká Ing. Radovan Přikryl. Bezpečný dům je vlastně soubor bezdrátových technologií, které jsme vytvořili v našem vývojovém oddělení a lze je využít k ochraně života, majetku i k pomoci v naléhavých životních situacích - třeba při uvíznutí ve výtahu či náhlé zdravotní nevolnosti.

Nemusíme však hned myslet na nejhorší. Bezpečný dům se dá využít i jinak. S jeho pomocí lze odečítat data z digitálních měřících přístrojů (např. voda, teplo), což umožní získat tyto informace bez vstupu neznámé osoby do bytu. Můžete sledovat technický stav výtahu a evidovat provedené revize a opravy. Pokud máte v domě problém s nadměrným využíváním výtahu (nezbedné děti je často využívají k ukrácení dlouhé chvíle), anebo máte pocit nespravedlnosti při rozúčtování nákladů - Bezpečný dům dokáže sbírat a vyhodnocovat informace o uskutečněných jízdách. Po domě se vám často pohybují cizí osoby a sousedé nezamykají dveře? I zde lze navolit systém oprávněných vstupů a evidence. O tom, jak budete BD využívat, rozhodnete jen vy. Jednotlivé funkce lze celkem jednoduše přidávat či odebírat podle vašich požadavků.

Zasnila jsem se a představuji si, jak by asi mohl vypadat náš dům v budoucnosti: Po náročném dni v práci přijdu ke vchodovým dveřím domu, přiložím elektronický klíč, dveře se otevírají a zároveň přijíždí výtah, který již přesně ví, kde jsem doma, chodby jsou čisté a bezpečné. Vstupuji do dveří našeho bytu a vítá mě nejen usměvavý partner, ale i můj byt - nevykradený, nevytopený, nevyhořelý a bezpečný.

Zkuste to také!

Science-fiction? Zdá se, že ne.

Beru materiály, které mi tam dali a okamžitě jdu za Pepou Dvořákem, předsedou našeho baráku, aby svolal co nejdřív schůzi. V Beta Control mi nabídli, že se jí zúčastní a vysvětlí všem nájemníkům, o co jde. Chci si nechat zabezpečit sklep a hlavně byt. Dovolená se blíží a já ji chci strávit bez starostí.

Potřebujete poradit?: Ing. Jiří Janich
                                  tel.: +420 733 598 425
                                  e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Text: Dana Meissnerová

 

Beta Control

Oblasti

 

Adresa

Kontakt

O firmě Výtahy

Vývoj

Beta Control s.r.o.

Telefon: +420 546 223 491  

Volná místa Bezpečný dům Školicí centrum Černého 829/58 Telefon: +420 515 511 201
Média Čerpací stanice Inženýring 635 00 Brno (Bystrc) E-mail: obchod@betacontrol.cz

1994 - 2015 © Všechna práva vyhrazena | Realizace GLIPS.cz